Contents


>October 2017
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

WHO's High Performance School and OY team. . .

Over the weekend of 19 and 20 August, IKO with help from Lyn Malmgron and Ron Pallas hosted the NSW Schools Championships and the associated State League event.  The Long Distance event was held at Cataract Scout Camp on Saturday with two Sprints at Wollongong University on Sunday.

Our juniors excelled themselves.  For five of our juniors it was their first experience of State League events.  Welcome to top level orienteering.  Watch out for their performances now they have learned from these experiences.

Overall the club had three NSW Schools Championships wins, two seconds and one third at the longer distance on Saturday and a second and a third at the Sunday sprints !

Congratulations to all the podium achievers !

Schools Results (Saturday - Long Distance)
In the M9A class Lachlan Coady was first in 13:28
In the M10A class Ivan Stukov was third in 15:29
In the M11-12B class Taine Cassar was first in 14:55
In the W12A class Yekaterina Stukov was second in 21:34
In the W14A class Niamh Cassar was first in 20:08

Schools Results (Sunday - Sprint Distance)
Sunday's event was held over two races with combined times deciding places.
In the M13A class Seth Sweeney was third in 22:11 in the first race and second in 17:54 in the second race for a third place overall
In the M14A class Selwyn Sweeney was fifth in 22:11 in the first race and first in 15:04 in race two for an overall second place.
In the W14A class Niamh Cassar mispunched in race one and won race two in 17:13.


The "oldies" were also there.  On Saturday (Long Distance) the results were:
M35A - Lee Coady second in 53:17
M35AS - Dmitry Stukov DNF
M40A - Matt Hackett fourth in 76:27
M45AS - Robert Bradley fifth in 37:01
M55A - Tim Perry seventh in 51:20
W55AS - Maureen Fitzpatrick third in 40:48
M70A - Barry Pearce seventh in 103:31.  Ian Miller DNS
W75A - Janet Morris first in 41:15

On Sunday at the sprint distance the "oldies" results were:
M21A - Andy Hill placed fifth in race 1 in 16:18 and sixth in race 2 in 19:52 for an overall fifth placing
W45A - Saffron Sweeney placed third in 42:45 and third in race two in 59:55 for an overall third placing.  (This was Saffron's first State League event).
 
A number of DNS's on Sunday significantly reduced the WHO participants.
I understand that Channel Nine attended and their coverage was to be played this evening.  Let me know if you find it on the internet.  
I hope I didn't miss any one.  The entry list contains school names rather than orienteering clubs.  If I missed someone please let me know.

Lyn Malmgron advised that the schools who attended the Sydney West Schools Championships at Fred Caterson in June were well represented on the weekend.

Ian Miller
WHO President